مقایسه کنید تا موفق شوید

مقایسه کنید تا موفق شوید

 

معمولاً تا با واژه «مقایسه» مواجه می‌شویم، در ادامه این واژه نکنید را می‌بینیم یا می‌شنویم! همه جا به ما گفته‌اند خودتان را مقایسه نکنید.ما هم نمی‌خواهیم بگوییم این حرف نادرست است بلکه می‌خواهیم از زاویه‌ای دیگر به موضوع بنگریم و اتفاقاً در این نگاه ما به شما می‌گوییم: «لطفاً برای موفق شدن، خودتان را مقایسه کنید!»

بله دوستان عزیز، درست متوجه شدید، شما باید خودتان را  مقایسه کنید، اما فقط و فقط با خودتان!

هر کدام از ما انسان‌ها، در هر شرایطی که باشیم و با هر جنسیت، ملیت، قومیت و هر شرایط جسمانی که باشیم، قطعاً یکسری توانمندی‌هایی داریم، چه به لحاظ جسمی و بدنی و چه به لحاظ فکری و ذهنی.

حتی نمونه‌های زیادی از افراد با معلولیت‌های جسمی و ذهنی هستند که علی‌رغم شرایط خاص‌شان، باز هم از توانمندی‌هایی که داشته‌اند استفاده کرده‌اند و به موفقیت‌هایی دست یافته‌اند.

پس همه افراد دارای توانمندی‌هایی هستند که می‌تواند آن‌ها را به خواسته‌ها، اهداف و موفقیت‌های مطلوب‌شان برساند. اما مسئله اینجاست که اکثر آدم‌ها گاهی آنقدر در زندگی غرق می‌شوند که از خود و توانمندی‌های‌شان فراموش می‌کنند و بدتر از این، ظاهر زندگی و یا موفقیت‌های دیگران را می‌بینند و خودشان را با آن‌ها مقایسه می‌کنند!

این نوع از مقایسه کردن است که همه انسان‌های موفق و اهل منطق آن را رد می‌کنند و قطعاً به هیچ عنوان مقایسه درستی هم نیست، چرا‌که هرکسی شرایط و توانمندی‌های خاص خودش را دارد.

اما صحبت ما این است که با وجود مشغله‌های زندگی و فراز و فرودهایی که در این مسیر برای هر فردی پیش می‌آید، افرادی که هدف درستی در زندگی‌شان دارند و مشتاقانه به دنبال کسب موفقیت هستند، هر از چند گاهی توقف کرده و خودشان را با خودشان مقایسه می‌کنند. یعنی اینکه از خودشان بازخورد می‌گیرند و بررسی می‌کنند که آیا با توجه به همه توان و شرایطی که دارند توانسته‌اند بهترین خودشان باشند یا خیر!؟

نکته بسیار مهم هم همین است که من اگر می‌خواهم موفق شوم، باید دائم خودم را رصد کنم و کارهای روزانه و هفتگی و ماهانه‌ام را چک کنم که آیا در راستای اهدافم هست!؟ و آیا هنوز می‌توانم عملکرد بهتری داشته باشم یا نه، واقعاً در بهترین حالت خودم هستم.

البته که منظور این نیست که بیست و چهار ساعته و مثل یک آدم آهنی کار کنیم تا به موفقیت برسیم، حتماً نیاز است که در مواقعی به خودمان استراحت داده و نفسی چاق کنیم و یا به امورات خانه و خانواده‌مان هم به بهترین شکل برسیم. اما زمانی که باید کاری طبق برنامه و در راستای اهداف‌مان انجام دهیم، باید آن را به بهترین وجه به پایان برسانیم.

در مقایسه کردن خودتان با خودتان، بسیار دقیق باشید تا از توان و انرژی خدادادی‌تان بهترین استفاده را ببرید، چراکه شما لایق بهترین‌ها هستید.

پس بهترین خودتان باشید…

 

نویسنده: هاشم ولایتی

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *