دوستان موفق

دوستان موفق

شما با چند نفر دوست هستید؟ و یا بهتر بپرسم، شما چند دوست صمیمی دارید؟

هر کدام از ما در دوره‌های مختلف زندگی‌مان دوستی‌های مختلفی داریم و دوستان متفاوتی پیدا می‌کنیم، اما وقتی به بزرگسالی می‌رسیم ممکن است فقط تعداد محدودی از آن‌همه دوست را برای خود حفظ کرده باشیم و یا شاید هم فقط یک دوست! البته که بعضی‌ها هم ممکن است در زمان بزرگسالی، هیچ دوستی از دوره‌های قبلی را نداشته باشند.

برخی افراد نیز هستند که هیچگاه دوست صمیمی که بتوانند با وی رابطه خیلی نزدیکی داشته باشند را تجربه نکنند. هرچند انسان‌ها موجوداتی هستند اجتماعی و طبیعت‌شان این است که با دیگران باشند، اما به نظر می‌رسد این موضوع نمی‌تواند دلیلی باشد که همه انسان‌ها حتماً برای خود دوستی صمیمی داشته باشند، چراکه انسان‌ها دارای نگرش‌ها و دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند.

داشتن یا نداشتن دوست صمیمی نمی‌تواند دلیل قطعی موفقیت یا شکست کسی شود، اما بر اساس تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، وجود دوستان خوب و موفق، قطعاً می‌تواند بر موفقیت افراد تأثیرگذار باشد.

همان‌طور که می‌دانید محیط یکی از عوامل تأثیرگذار بر انسان‌هاست. انسانی که در محیطی ناسالم بزرگ شود (مثلاً در محله‌ای که تمام ساکنانش دزد و قاچاقچی هستند)، به احتمال زیاد به فردی ناسالم تبدیل خواهد شد، البته بیان شد به احتمال زیاد! یعنی اینکه همیشه استثناء هم وجود دارد.

برعکس انسانی که در محیطی سالم رشد پیدا کرده و بزرگ شود، احتمالاً می‌تواند خیلی موفق‌تر باشد و به فردی سالم بدل گردد.

خُب با این توضیح می‌توان بیان نمود که دوست صمیمی (کسی که بیشترین زمان را با او می‌گذرانیم) نیز بخش مهمی از محیط‌مان محسوب شده و طبیعتاً در نحوه رشد و بزرگ شدن ما تأثیر می‌گذارد.

امام علی (علیه السلام) می‌فرمایند: «اگر می‌خواهید کسی را بشناسید، دوستانش را بشناسید.»

جمله معروفی از جیم ران نیز هست که می‌گوید: «شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین زمان را با آن‌ها می‌گذرانید» _ یعنی دوستان‌تان _

پس در موضوع دوست و دوستی‌ها، داشتن دوست خوب و موفق بسیار پُراهمیت است.

شاید خیلی از افراد در زمانی به اهمیت این موضوع (یعنی دوستان خوب) پی ببرند که اطراف‌شان از دوستان ناخوب پُر شده باشد. در این مواقع قطع رابطه و بهم زدن این دوستی‌ها، که شاید برخی از آن‌ها قدیمی هم باشند، سخت و ناشدنی به نظر می‌رسد. اما اگر قرار باشد تغییر مثبتی رُخ دهد، باید این دوستی‌های بی‌ثمر پایان یابد.

شاید لازم باشد برخی از این دوستی‌های ناخوب را به یکباره قطع کرد و برخی را به طور مرحله‌ای! این بستگی به آن دوست و نوع رابطه‌اش با ما و همچنین میزان و نوع تأثیرات منفی‌اش بر موفقیت ما دارد.

مهم‌ترین موردی که لازم است، عزمی راسخ است که این دوستان ناخوب و نامفید را از دایره دوستی خود خارج کرده و افراد خوب و موفق و مفید را در دایره دوستی خود قرار دهیم.

بعد از خارج کردن ناخوب‌ها از دایره دوستی‌مان، شاید این سؤال پیش آید که حالا از کجا دوست خوب پیدا کنیم تا در روند رو به رشد و موفقیت ما تأثیرات خوب و مثبتی بگذارد!؟

پاسخ این سؤال این بسیار آسان است؛

اولاً وقتی در مسیر درست و مسیر موفقیت گام برداری، دوستان خوب هم سر راهت قرار خواهند گرفت. این دوستان ممکن است در کلاس‌های آموزشی، کارگاه‌ها، سمینارها و همایش‌ها باشند!

ثانیاً هر کسی می‌تواند با بسیاری از اساتید و افراد موفق کل دنیا دوست شده و آن‌ها را برای دوستی انتخاب کند. راهش هم این است که کتاب‌ها و آثار این بزرگان و همچنین زندگینامه‌های‌شان را مطالعه کرده و درس‌هایش را دریافت کند.

حتی با پیشرفت علم و تکنولوژی، در عصر حاضر می‌توان با افراد موفق در هر کجای این زمین خاکی ارتباط برقرار کرد و کلی مطلب آموخت.

پس برای موفق شدن، حتماً از دوستان ناخوب بپرهیزید و دوستان موفق انتخاب کنید و دوستی‌تان را با ایشان ادامه دهید…

نویسنده: هاشم ولایتی

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *