تاب‌آوری و موفقیت

تاب‌آوری و موفقیت

هر انسان عاقلی دوست دارد که در زمینه‌های مختلف یا لااقل در یک موضوع به موفقیت برسد. البته که از این همه انسان علاقمند به موفقیت، تعداد کمی از آن‌ها به موفقیت می‌رسند و اکثر افراد برای کسب موفقیت، آموزش لازم را نمی‌بینند و تلاش نمی‌کنند.
یکی از مواردی که در مسیر موفقیت برای هر فردی ممکن است پیش آید، سختی‌ها و چالش‌هایی است که گاهی واقعاً سخت و تحمل‌ناپذیر می‌شوند. آن‌چنان که آدم فشار این سختی را با تمام وجودش لمس می‌کند و در این زمان حساس، فردی می‌تواند تمام این فشارها را طاقت بیاورد که شور و اشتیاقش را نسبت به هدفش حفظ کند. خیلی‌ها هم در این ناملایمات طاقت نیاورده و زیر این فشار و سختی، به سرعت شانه خالی می‌کنند.
بگذارید موردی را از یک دوست موفق برای‌تان نقل کنم؛
دوستی داشتم که از زمان جوانی مثل خیلی از جوان‌های دیگر دوست داشت که به موفقیت‌های مالی دست یافته و فرد ثروتمندی شود. با خواندن کتاب‌های موفقیت و آموزش دیدن‌ها، برای خودش اهدافی را طراحی نموده و برنامه‌ریزی کرد.
در همین راستا در یک کارگاه فنی مشغول به کار شد و شروع به کسب تجربه کرد. بعد از مدتی ازدواج کرد و زندگی مشترکش را آغاز نمود. دو سه سالی که گذشت تصمیم گرفت که برای خودش کسب و کاری راه بیاندازد و مستقل شود. عزمش را جزم کرده و یک مغازه کوچک را اجاره کرد و کار مستقلش شروع شد.
اوضاع نسبتاً خوب پیش می‌رفت تا اینکه در سال دوم، کارگاه دوستم در ایام تعطیلات آخر هفته‌ای، دچار آتش‌سوزی شد. تمام دستگاه‌ها و ابزارآلات و کل کارگاه خاکستر شد. نصف شب بود که به ما خبر دادند و تا خودمان را به کارگاه رساندیم، دیگر کار از کار گذشته بود. چون کارگاه تقریباً خارج از شهر بود، تا آتش‌نشانی هم به محل رسیده بود، دیر شده بود.
چهره دوستم در آن شب واقعاً سرشار از بُهت و حیرت و غم بود. شوک‌زده شده بود…
حتی تصور اینکه اگر جای دوستم بودم چطور رفتار می‌کردم، برایم سخت بود!
اما نکته‌ای که می‌خواهم از این داستان بگویم این است که بعد از این حادثه ناگوار که هر کسی طاقتش را ندارد، دوستم روز بعد با یک انرژی وصف نشدنی ظاهر شد و اعلام کرد که باید دوباره شروع کند. با اینکه تمام سرمایه مالی‌اش در آتش سوخته بود، جانانه در این سختی ایستادگی کرد و تاب آورد و زندگی کاری‌اش را از نو ساخت و الان صاحب یک کارگاه بزرگ است که نسبت به آن روز، بسیار پیشرفت کرده و اهداف بلندی نیز برای آینده‌اش دارد.
این تاب‌آوری و تحمل و صبوری کردن، یکی از اصولی است که انسان هدفمند را به اهدافش می‌رساند و موفقیت از آن کسانی است که در این سختی‌ها، با دل و جان مبارزه می‌کنند تا موفقیت را در آغوش بکشند.
شاید شنیده باشید که الماس برای الماس شدن، فشار زیادی را در مدتی طولانی تحمل می‌کند و می‌شود الماس و اگر این فشار را تحمل نکند، نهایتاً یک تکه زغال‌سنگ خواهد شد!
امیدوارم با تاب‌آوری در سختی‌ها در مسیر موفقیت، الماس درون‌تان را نمایان کرده و بدرخشید.

نویسنده: هاشم ولایتی

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *